אייאמס. תזונה משובחת לכל החיים
באנר הרשמה אייאמס
באנר יוקנובה
טלפון לשירות לקוחות אייאמס
באנר סרטונים אייאמס

תזונת החתול הבוגר

כאשר מערכת העיכול בריאה ומתפקדת היטב וכאשר החיה ניזונה ממזון איכותי ומקבלת את כל אשר היא זקוקה לו לצורך קיומה בבריאות טובה ובאיכות חיים גבוהה - העיכול הוא טוב.  הצואה משקפת זאת: היא מוצקה, כמותה קטנה וריחה מינימלי.
תפקידה של מערכת העיכול הוא פירוק המזון לחומרי גלם והעברתם למערכת הדם.
בנוסף, מערכת העיכול מהווה את קו ההגנה הפנימי של הגוף - המגן על המערכת הפנימיות מפני חדירת וירוסים, חיידקים, רעלים ואנטיגנים סביבתיים. בגלל תפקידים אלו של מערכת העיכול קיימים אזורים המכילים צברים של תאי חיסון.

נעכלות גבוהה של מזון פירושה שרכיבי המזון מתפרקים במערכת העיכול לאבני הבניין שלהם, הנספגות למערכת הדם ומאפשרות לבעל החיים לנצלם באופן הטוב ביותר לצרכיו.
רכיבי מזון בלתי מעוכלים גורמים לתופעות לוואי לא רצויות כגון: כמויות גדולות של צואה, צואה רכה, שילשול וחסר תזונתי.

החתול הבייתי שלנו שייך למשפחת החתולים. בין קרובי משפחתו ניתן למנות את האריה, הנמר והצ'יטה. כמו שאר בני משפחתו, גם החתול הוא טורף מוחלט (אובליגטורי) ועל כן גם עבורו המזון המתאים הוא בשר ושומן מן החי.
הצטרפותו של החתול לחברת בני האדם אמנם פטרה אותו מן הצורך לצוד את מזונו, אך צרכיו הפיזיולוגיים/ תזונתיים נשארו כשהיו.
מערכת העיכול של החתול פשוטה וקצרה והוא אינו מסוגל לעכל כמויות גדולות של מזון ממקור צמחי כמו חלבון סויה או גלוטן תירס וחיטה. הצרכים התזונתיים שלו יסופקו טוב יותר כאשר מזונו יהיה מבוסס על חומרי גלם מבעלי חיים.
האחריות להציע לו את המזון הדומה ביותר למזונו בטבע - היא עכשיו שלנו.

מזונו של החתול חייב להיות מזון מלא ולהכיל את כל אבות המזון - חלבונים, שומן, פחמימות ויטמינים ומינרלים - בכמות ובאיכות התואמת את צרכיו:
חלבונים
תזונה נכונה ואופטימלית של חתול תכיל חלבונים איכותיים שמקורם מן החי (בשר עוף, בשר דגים, בשר כבש וביצים). חלבון מן החי הוא חלבון מלא המכיל את כל החומצות האמיניות הנחוצות לבניית חלבוניו של החתול והוא יכול לנצלם באופן הטוב ביותר לצרכיו.
חלבון ממקור צמחי (סויה, גלוטן תירס וגלוטן חיטה) הוא זול יותר, הוא אינו מלא - חסרות בו חלק מהחומצות האמיניות אשר יש להשלימן ממקור אחר ונעכלותו נמוכה יותר בהתאם.

חומצות אמיניות הכרחיות שמקורן בחלבונים מן החי בלבד
טאורין
טאורין היא חומצה אמינית חיונית לחתול שמקורה בבשר. החתול אינו יכול ליצרה והוא חייב לקבל אותה באמצעות המזון (בני אדם וכלבים מייצרים אותה בכבד). מחסור בטאורין גורם למחלות לב, לפוריות נמוכה, לבעיות בראיה ואף לדיכאון. כיום כל יצרניות המזונות לחתולים מודעות לחיוניותה של הטאורין לבריאותו של החתול ודואגות לכמות מספקת שלה במזון.
אם כמות החלבון שמקורו בבשר גבוהה מספיק (כפי שקיים בכל מזונות "אייאמס" לחתולים) אין צורך להוסיף טאורין למזון, אך אם חלק מהחלבון מקורו בצומח - יש להוסיף את הטאורין כתוסף מזון -ואז ניתן לראות זאת רשום על גבי השק.
ארגינין
חומצה אמינית חיונית לתפקוד מערכת העצבים. החתול מייצר אותה בכמויות קטנות ובלתי מספקות. מזון המכיל בשר בכמות מספקת יספק אותה ברמה האופטימלית שלה.
חומצה ארכידונית
חיונית לתהליך הגדילה, לתפקוד תקין של מערכת הרבייה ולבריאות העור. החתול אינו מסוגל ליצרה ויש לספקה דרך המזון.

שומן
השומן מספק את צרכי האנרגיה של החתול ואת חומצות השומן החיוניות לצמיחת פרווה רכה ונעימה. שומן העוף הוא בעל נעכלות גבוהה ומעניק למזון גם את הטעם האהוב על החתול.

פחמימות
הפחמימות הן סוכרים מורכבים הבנויים מיחידות מבנה פשוטות. הן משמשות כמקור לאנרגיה.
במזונות איכותיים כמו "אייאמס" לחתולים משתמשים בשילוב של פחמימות מורכבות בעלות ערך גליקמי נמוך יחסית. באופן כזה נשמרת רמה מאוזנת וממוצעת של סוכר בדם לאחר הארוחה ומופחת הסיכון להתפתחות סוכרת.

סיבים
גם הסיבים התזונתיים הם סוג של פחמימה. בעבר לא ייחסו להם חשיבות. כיום מודעים לכך שלסוג הסיבים במזון ישנה השפעה על תהליך העיכול, בריאות תאי המעיים ואף על תפקודה מערכת החיסון.
מזונות "אייאמס" לחתולים מכילים תערובת של סיבים תזונתיים:
סיבי פולפת סלק סוכר - סיבים התוססים חלקית בעזרת אנזימים המופרשים על ידי חיידקי המעיים. תוצרי התסיסה הם חומצות שומן קצרות שרשרת אשר משמשות כמקור אנרגיה זמין לתאים המצפים את דופן המעי הגס. כמו כן הם תורמים לצואה מוצקה, בנפח קטן ובריח מינימלי.
סיבי FOS (פרוקטואוליגוסכרידים) - סיבים תזונתיים תוססים, פרהביוטיים המגדילים את אוכלוסיית החיידקים המועילים במעיים על חשבון אוכלוסיית החיידקים המזיקים גורמי המחלות.
לשילוב שני סוגי סיבים אלו ישנה פעילות מועצמת (סינרגית) על תאי מערכת העיכול, על המערכת החיסונית ועל בריאותה הכללית של החיה.

התאמת המזון לגיל החתול, לסגנון חייו ולצרכיו המיוחדים
ככל שהמזון איכותי יותר הוא יהיה מותאם ביתר דיוק לצרכיו של החתול, הרכב המזון יותאם לגילו (גור, בוגר ומבוגר) ולרמת פעילותו. הוא יכיל גם רכיבים תזונתיים בעלי פעילות מונעת מחלות כמו הקטנת הצטברות אבן שן, מניעת בעיות בשלד ובמפרקים, מניעת מחלות בדרכי השתן, מניעת הצטברות כדורי שיער במערכת העיכול וחיזוק המערכת החיסונית.

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים