אייאמס. תזונה משובחת לכל החיים
טלפון לשירות לקוחות אייאמס
באנר יוקנובה
באנר הרשמה אייאמס
באנר סרטונים אייאמס

נטייה להשמנה

משקל עודף  - הבעיה והפתרונות

אחת הרעות החולות בעידן המודרני היא ההשמנה, תופעה נפוצה מאוד בקרב ההולכים על שתיים אך גם בקרב ההולכים על ארבע. בין רבע לשליש מחיות המחמד (כלבים וחתולים) סובלות ממשקל עודף - הבעיה הרווחת ביותר במרפאות הווטרינריות.
מקובל להגדיר כלבים וחתולים במשקל גוף העולה על 15% ממשקלם האידאלי כ- OVERWEIGHT (בעלי עודף משקל)
וכאלה שמשקלם למעלה מ- 25% ממשקלם האידאלי כ- OBESE (שמנים).

הגורם העיקרי לבעית ההשמנה היא אכילת יתר המלווה לרב במיעוט פעילות גופנית ובמילים אחרות: חוסר איזון בין צריכה לשריפת קלוריות.  יש לזכור כי קרוביהם הלא מבוייתים של החתולים חייבים לצוד את מזונם בטבע, ולא כל יום הוא נמצא בהישג ידם, כך שבאופן טבעי הם אוכלים פחות ופעילים יותר. לעומתם - חתולי הבית נהנים מזמינות מזון גבוהה שאין צורך להוציא אנרגיה כדי להשיגו. בנוסף לאכילת יתר ישנן סיבות נוספות להשמנה כמו מחלות מסוימות (תת תיפקוד של בלוטת התריס), תרופות מסוימות (סטרואידים) ותופעות הנילוות לניתוחים מסוימים (עיקור).

פרט להיבט האסטתי, 
משקל יתר הוא גורם סיכון משמעותי למחלות רבות כמו יתר לחץ דם, סוכרת, קשיי נשימה ודלקות פרקים הנובעות מלחץ משקלי ומשינוי בדפוסי ההליכה המלווים לרוב גם בצליעות ובכאבים.  הווטרינר מיומן בהערכת מצבם הגופני של חיות המחמד והוא מתבסס על המשקל, המראה של מיתאר המותן, מידת הבולטות של עצמות האגן והצלעות והמגע - על ידי מישוש עובי הרקמה השומנית מעל הצלעות.
אחת הדרכים להערכת משקל החתול היא דירוג מצבו הגופני על פי: Body Condition Score המציין רזון או תת-משקל כ-"1" משקל יתר "5" ומשקל אידאלי כ-"3". מניעת עודף משקל היא כמובן עדיפה על הטיפול בבעיה, והדרך האידאלית לשמירת משקל טמונה במעקב שיגרתי על משקל החתול בכל ביקור במרפאה.

כאשר החתול מאובחן כבעל משקל עודף, על הווטרינר לוודא ראשית כי בעיית ההשמנה איננה נובעת ממחלה או כתופעת לואי למחלה. באם המסקנה היא שההשמנה היא תוצאה של אכילת יתר חשוב להציב בתחילת "המסע" למשקל האידאלי יעד בק"ג וזמן (שבועות או חודשים)  וללוות אותו בביקורות תכופות אצל הוטרינר. 
הקצב המומלץ לירידה במשקל הוא ירידה הדרגתית של 2.5%  - 1.5% ממשקל הגוף לשבוע.
יש לבחור במזון המתאים, לדייק בכמות האכלה ולהמנע ממתן תוספות.

חשד לעודף משקל
אם החתול שלכם עבר סירוס או עיקור, או שרמת פעילותו נמוכה, יתכן שהוא סובל גם ממשקל יתר.
דרך קלה להעריך אם הוא בעודף משקל היא למשש את צידיו באיזור הצלעות בזמן שהוא במצב עמידה. אם הבטן בולטת מתחת לצלעות ולא ניתן לחוש בהן, סביר שהחתול סובל מעודף משקל.
מצב של עודף משקל אינו בריא לחתול ויש לדאוג להחזרתו למשקל תקין.

 ניתן לחלק את המזונות המיועדים לכלבים וחתולים במשקל עודף לשניים:

מזונות מסחריים "לייט" 
מזונות "לייט" מיועדים בעיקר למניעת עלייה במשקל לכלבים וחתולים בעלי נטייה להשמנה או לכאלה שהם בעלי משקל עודף קטן יחסית - עד 15% משקל יתר.
האכלה במזון "אייאמס לייט"
מזון "אייאמס לייט" מכיל איזון נכון ובריא של רכיבים תזונתיים וסיבים, אך הוחלפו בו חלק מהשומנים בפחמימות. פחמימות מכילות פחות מחצי כמות הקלוריות שמכילים השומנים לאותה יחידת משקל והן אינן נאגרות כשומן גוף.
כך שמצד אחד המזון מכיל פחות קלוריות ומצד שני לא נפגעת ספיגת שאר המרכיבים התזונתיים והחתול מסתפק במנת המזון המתאימה לו.
ראשית עליכם לשקול את החתול. עתה יש להתאים לו את מנת המזון היומית המומלצת בהתאם לטבלה.
להשגת תוצאות טובות יש לחלק את המנה היומית לשתי ארוחות - בוקר וערב.
חשוב לשקול את החתול מידי שבוע ולהמשיך בתזונה זו עד להשגת המשקל הרצוי. (ניתן לשקול את החתול בבית ע"י שקילת עצמכם עם ובלי החתול).
לאחר שהושג המשקל הרצוי יש להמשיך ולהאכיל את החתול ב"אייאמס לייט" בהתאם לטבלה, בעמודת "שמירה על המשקל".

מזונות רפואיים*
מזונות רפואיים להפחתת משקל מתחלקים גם הם לשניים:
מזונות עתירי סיבים
מזונות עתירי סיבים הם מזונות בעלי רמת סיבים של למעלה מ-10%. הסיבים שנועדו לתמוך בהורדת המשקל גורמים לעליה בנפח הצואה ולמספר "יציאות" גדול יותר ביממה. חסרונם הוא בכך שהירידה במשקל גורפת הן מרקמות השומן אך גם מרקמות השריר. תדירות היציאות הגבוהה גורמת לכך שרמת הספיגה של רכיבי מזון חיוניים כמו ויטמינים ומינרלים גם היא יורדת.  
מזונות שאינם עתירי סיבים 
Eukanuba Restricted Calorie לחתול הוא מזון רפואי שאיננו מבוסס על רמות סיבים גבוהות ובהזנתו ניתן לרדת במשקל בעיקר דרך ירידה ברקמות השומניות וללא פגיעה ברקמה השרירית.

יתרונות נוספים ל-Eukanube Restricted Calorie לחתול:
רמות שומן נמוכות – פחות מ- 10%
מקור החלבון מהחי בלבד – שמירה על המסה השרירית
אל-קרניטין – ויטמין המקל על "שריפת" השומנים
פחמימות בעלות ערך גליקמי נמוך כמו שעורה, סורגום וחיטה  – לשיפור בתחושת השובע לאורך זמן
תוספת כרומיום – לשיפור תיפקוד האינסולין וחילוף החמרים

*חשוב: מותר להאכיל את החתול במזונות רפואיים אך ורק בהמלצת רופא וטרינר !

לסיכום, ניתן היום למנוע בעיות עודף משקל בקלות יחסית באמצעות מזון הולם ופעילות גופנית. חשוב להיעזר בווטרינר להערכת מצב, לטיפול ולמעקב עד להשגת היעד. ההיבט האסטתי במשקל עודף הוא משני ביחס להשפעות הבריאותיות השליליות לחתולים שמנים.

 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים