אייאמס. תזונה משובחת לכל החיים
באנר הרשמה אייאמס
טלפון לשירות לקוחות אייאמס
באנר יוקנובה
באנר סרטונים אייאמס

חסימות בדרכי השתן של חתולים

חסימת שתן בחתולים היא בעיה חירומית שללא טיפול תסתיים במוות, לכן בכל חשד יש לפנות מיידית לוטרינר
 (FLUTD( Feline Lower Urinary Tract Disease הוא מושג כולל לאוסף סימנים שיכולים להתקיים בחתול עם בעיה בדרכי שתן תחתונות (ללא מעורבות כלייתית). בעיות אלו לצערנו הם נפוצות. הסימנים יכולים להיות: דלקות חוזרות ונשנות בשלפוחית השתן, קשיים במתן שתן, שתן דמי וחסימת שתן. למצבים אלו תתלווה התנהגות אופיינית: חתול נעשה חסר מנוחה, יוצא ונכנס לארגז חול בתדירות גבוה מהרגיל בניסיון לתת שתן ,יללות וליקוק איבר מינו בגלל כאב, יש בעלים המתבלבלים וחושבים שהחתול סובל מעצירות. יכול להיות מצבים בהם החתול ישתין מחוץ לארגז אם עדיין אין חסימה.
אם ברשותכם חתול זכר היו מודעים שהוא בקבוצת סיכון לפתח סיבוך של FLUTD ולהגיע למצב מסכן חיים – חסימת שתן.
מוקוס, קריסטלים, אבנים קטנות הם חלק מהדברים שיכולים להתגבש וליצור פקק בשופכה הצרה והדקה של חתול זכר.הפתח כל כך קטן שלא דרוש הרבה כדי לחסום את זרימת השתן, חסימה חלקית או מלאה. בחסימה חלקית יהיה טפטוף טיפות בודדות של שתן ובחסימה מלאה השתן אינו יוצא כלל, אלא נשאר כלוא בשלפוחית. קשה לדעת מתי חתול חסום ומתי לא היות והסימנים נראים זהים. חסימה חלקית היא חמורה באותה מידה כמו חסימה מלאה והטיפול יהיה זהה. אם החתול חסום הרעלים בגופו מצטברים, מצבו ידרדר (תוך ימים ספורים) יתחילו הקאות, איבוד תיאבון דיכאון ואפאטיות. לבסוף אם לא יקבל טיפול ימות מפגיעה בקצב פעילות הלב.
הגיל הממוצע של חתול עם FLUTD הוא 4 שנים. ב50% מהמקרים, ובדרך כלל בחתולים צעירים לא ימצא הגורם. היום מדברים על מעורבות של סטרס כגורם. בשאר המקרים הסיבה לרוב היא דלקת שנוצרת מזיהומים, אבנים ,גידול... או מטראומה שנגרמה מפגיעה באזור(לרוב מרכב פוגע ). 
אבחון החסימה עי הווטרינר יעשה בזיהוי שלפוחית קשה ומוגדלת ממש כמו כדור טניס. בבדיקת שתן כדי לזהות את הגורם לחסימה, צילום רנטגן או אולטרה סאונד לבדוק נוכחות אבנים, דבר המצריך לפעמים ניתוח להוצאתם, בדיקות דם כדי להעריך את מצב החתול ולהתאים טיפול תרופתי.
הטיפול מתחלק לשניים: טיפול באפיזודה ומניעה. המניעה היא היעילה יותר במניעת חזרתיות. הטיפול הראשוני והמיידי הינו פתיחת החסימה על ידי הכנסת קטטר, בפרוצדורה כואבת ומסוכנת ולכן נעשית בחתול מורדם. יש חסימות שנפתחות בקלות ויש שדורשות ניתוח חרומי ליצירת פתח אחר ליציאת שתן.למרב המזל רוב החסימות נפתחות, הקטטר נתפר ונשאר למשך כמה ימים, בשילוב עם שטיפות השלפוחית ומתן נוזלים דרך הוריד מתאפשרת יציאה לשאריות ה'פקק', תאי הדלקת וגבישי הדם.  אחרי הוצאת הקטטר יש לחכות ולראות שהחסימה לא חוזרת. חשוב להבין שהחתול בסיכון לחסימה חוזרת היות והגירוי הראשוני שהוביל לחסימה עדיין קיים.
בגלל שלמצבים אלו יש נטייה לחזור,חשוב למנוע הישנותם. מניעה נעשית על ידי העלאת כמות המים שהחתול צורך ובכך לדילול השתן. העלאת כמות המים מושגת בשינוי תזונת החתול למזון שימורים (שימורים עשויים 80% מים) ובעידוד החתול לשתות.עידוד לשתיה יעשה על ידי אספקת מים טריים בצלחת נקייה. כדאי לפזר כמה צלחות בבית, גם מילוי המים כשהחתול רואה ומזרקת מים, מעודדים את החתול לשתות.
לחתולים רגישים צריך לספק סביבה מועשרת ומופחתת סטרס. סביבה כזו כוללת אפשרויות לחתול לשחק עם אדם או חתול נוסף, צעצועים מגוונים, משטחי גירוד, אפשרות מעבר וטיפוס חופשי בבית, מקום פרטי לחתול שלא תהיה גישה בו לחיות אחרות. מפתיע עד כמה העשרת הסביבה ובכך מניעת גורמי סטרס נפוצים אפקטיבית במניעה. 

                                                           
ב20% מהמקרים של  FLUTD הגורם הינו הימצאות אבנים בשלפוחית. 
אבנים נוצרות עקב התגבשות גבישים של מלחים הנמצאים בשתן בריכוז גבוה ,לאורך זמן, ובתנאי חומציות שונים של השתן. ישנן סוגים שונים אך הנפוצות ביותר הם מסוג  סטרוויט. אבנים אלו נוצרות בשתן עשיר במגנזיום, אמוניום ופוספט ובמצב של שתן בסיסי, לרוב כתוצאה מזיהום חיידקי. 
לטיפול ומניעת מצבים אלו קיים מזון רפואי  Urinary Struvite -יורינרי סטרוויט: 
מזון בעל רמות נמוכות של מגנזיום, אחד המינרלים המרכיבים את אבני הסטרוויט, רמות נמוכות של שומן היות ונמצא קשר בין חוסר פעילות והשמנה לבין היווצרות סטרוויט, בעל חלבון איכותי שכל מקורו מהחי דבר היוצר שתן חומצי - סביבה שבא גם נמנע השקעת הסטרוויט וגם האבן עצמה מתמוססת בסביבה שכזו, ובעל יחס נכון בין חומצות שומן אומגה 3 ואומגה 6 למניעת תגובה דלקתית בשלפוחית.

 

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים